SYSTEMY IoT - APLIKACJE WEBOWE - TELEMETRIA
Żyjemy w ekscytującej erze technologicznej i cyfrowej rewolucji. Tylko w przeciągu kilkunastu lat nastąpiły niewiarygodne zmiany w otaczającym nas świecie. Dzięki postępowi nauki mamy dzisiaj wokół siebie takie rzeczy jak inteligentnych asystentów, autonomiczne samochody, inteligentne systemy wykrywania raka i oczywiście Internet rzeczy (IoT).
Co to jest telemetria
Telemetria to rejestrowanie i przesyłanie danych do chmurowego systemu informatycznego znajdującego się w innej lokalizacji. Dane telemetryczne mogą być przekazywane za pomocą różnorodnych sieci takich jak Lora, WiFi czy też GSM. Najważniejszą zaletą telemetrii jest podgląd bieżących parametrów systemu przez użytkowników, wykrywanie błędów i problemów.
Co to jest Internet rzeczy
Internet rzeczy rozszerza pojęcie telemetrii i umożliwia to w uproszczeniu system urządzeń elektronicznych, które mogą automatycznie komunikować się i wymieniać dane za pomocą sieci bez ingerencji człowieka. To bardzo szerokie pojęcie, do którego możemy zaliczyć coraz większą liczbę inteligentnych urządzeń.
W ten schemat wpisują się zarówno urządzenia smart home (pralki, roboty sprzątające, lodówki, wagi łazienkowe, telewizory, oczyszczacze powietrza, czy żarówki), urządzenia typu zegarki czy opaski treningowe, jak i samochody z funkcjami smart. Mało tego - tu wkraczają również urządzenia wykorzystywane w produkcji (Przemysł 4.0), sprzedaży, w energetyce, zarządzaniem śmieciami, czy wręcz urządzenia medyczne. Inteligentne miasta to wciąż pieśń przyszłości, mimo to wiele miast wprowadza coraz więcej rozwiązań IoT. Równocześnie promuje się różnorakie platformy sprzętowe, by zachęcić do tworzenia rozwiązań Internetu Rzeczy - takim przykładem może być stworzony samodzielnie przez nastolatka z Chile system wczesnego ostrzegania o nadchodzących trzęsieniach ziemi. Istotną cechą Internetu Rzeczy jest szybka łączność internetowa, bowiem smart urządzenia powodują, że liczba danych potrzebnych do przesyłania i odbierania rośnie lawinowo. Stąd też często w kontekście IoT mówi się o konieczności wprowadzenia łączności 5G, która ma być kolejnym wielkim krokiem w rozwoju Internetu Rzeczy. według Wikipedii w 2021 roku podłączonych do sieci będzie od 25 mld do 50 mld urządzeń.
Nieodłączną częścią projektowanych przez nas systemów IoT oraz telemetrycznych są aplikacje webowe które pozwalają na monitorowanie i zarządzanie różnego rodzaju urządzeniami podłączonymi do systemu chmurowego.